Мигрена е наследствено заболяване, при което съдовете на мозъка са свръхчувствителни и възпалени под влияние на неблагоприятни външни и / или вътрешни фактори. Мигренозните атаки се съпровождат от силна болка, фотофобия и гадене. Няма постоянни дегенеративни промени в мозъка, вазодилатацията и възпалението се случват само по време на атака и след това спират.

Мигрена не създава опасност за здравето, освен това - хората, които страдат от нея, запазват яснотата на ума и добрата си памет. Но по време на болезнени атаки относно положителните аспекти на болестта не искам да мисля. Как да разберете дали наистина имате мигрена, или главоболие са от различно естество?

Ето какво трябва да знаете за мигрена:

Припадъците обикновено имат четири етапа: продром, аура, самата болка и периода след нормалното;

Продромът е тревожност и предчувствие на атака, аурата е визуална, тактилна, обонятелна и говорни разстройства преди атака, болката от мигрена е винаги много силна, пулсираща и локализирана в определена част от главата, а след нормален период е усещане за слабост след атака;

Понякога има мигрена без аура, но нейното отсъствие не премахва диагнозата;

Тежките пристъпи на мигрена могат да бъдат придружени от повръщане, замайване, двойно виждане и потъмняване на очите и дори парализа на крайниците. Повтарящата се коремна болка и повръщането на неясната етиология при деца могат също да бъдат проява на мигрена.

За жените мигрена най-напред се проявява на 13-23 години, често пристигането й се свързва с първото раждане. Момчетата страдат от това заболяване много по-рядко, но започват да страдат по-рано - от 8-10 години, и е трудно да се предскаже кога атаките ще приключат. Мигрена се диагностицира само при 6% от цялата мъжка популация. Сред жените всяка пета страда, но почти всички мигрени се оттеглят след менопаузата.

Напълно лечение на мигрена е невъзможно, както и да обясни причините за нея или да предотврати развитието. Но болестта може и трябва да бъде поставена под контрол. В идеалния случай не би трябвало да има повече от две атаки на месец и те не трябва да продължават повече от два часа. Онези, които са свикнали да се свиват в болка и да бягат към тоалетната за два или три дни, такива думи изглеждат недостижим сън. Но не бързайте да се отчайвате. Ще се опитаме да ви научим да живеете по такъв начин, че да не ви оправдава мигрена, но сте го направили.

За да поемете контрол върху мигрена, трябва:

Изчислете провокиращите фактори и внимателно ги избягвайте;

Разберете разнообразието от болкоуспокояващи, намерете правилното лекарство и го вземете правилно, за да облекчите бързо болката.

Направете всичко възможно, за да намалите честотата на атаките.

Всяка от тези три точки ще анализираме подробно.

Мигрена тригери: познайте своя враг

Мигрена не е главоболие per se, а само повишена чувствителност на мозъка. За да започне болката, са необходими провокативни фактори, които се наричат ​​мигрена. Едно лице може да има един или повече от тези задействания и понякога атаките възникват само от определена комбинация от тях.

Какво се оказва: ако няма причина, тогава няма да има гърчове? Точно така, само е трудно да се предпазите напълно от задействания - буквално навсякъде. Някой е по-щастлив - тяхната мигрена преодолява само на фона на стрес, а някой страда от капка атмосферно налягане.

Не бързайте да извлечете заключения, опитайте се да задържите "дневника за мигрена" в продължение на един месец. Начертайте маса, маркирайте датите в горната част и напишете всички възможни задействания отстрани. Ако възникне възникване на припадък, поставете плюсовете в колоната срещу провокиращите фактори, настъпили в този конкретен ден. Например: те пиха - плюс, те не спяха - плюс, валеше - плюс, се караха с някого - плюс и т.н. В резултат на това мини-проучване ще стане ясно кои тригери (или комбинации от тригери) предизвикват мигренални атаки във вас.

И за да ви помогнем да откриете враговете си, ще ви предоставим списък с всички възможни вътрешни и външни причини за мигрена:

Алкохолът. Преди всичко трябва да се пазиш от червено вино и шампанско. Всеки алкохол разширява кръвоносните съдове и провокира мигрена, но червеното вино съдържа и флавоноиди, а шампанското съдържа мехурчета от въглероден двуокис, така че вазодилатиращият ефект на тези силни напитки е най-отчетлив;

Храните. Тук на първо място продукти, съдържащи тирамин - пушено месо, синьо сирене, бира. Малко по-малко задействания са цитрусовите плодове, бананите и шоколада. Напоследък има доказателства, че пристъпите на мигрена могат да провокират повсеместния мононатриев глутамат - хранителна добавка, която подобрява вкуса на повечето готови продукти. Що се отнася до кофеина, неговата роля в стартирането на механизма на мигрена е двусмислена. От една страна, кафе и силен чай свиват кръвоносните съдове, а от друга страна редовната консумация на кофеин е пристрастяваща. И рязкото му отхвърляне води до нежелани промени в съдовия тонус и в резултат на това до мигрена;

Режим на захранване. Всъщност не е толкова важно, колкото да ядете, но колко често го правите. Дългата почивка между храненията предизвиква критичен спад в нивата на кръвната глюкоза. И кой е най-глупавият в тялото? Разбира се, мозъкът. И ако е предразположен към мигрена, той няма да се отърве от вас за гладна стачка с нападение от мъчителна болка. Просто не забравяйте да си поръчвате на всеки 3-4 часа;

Алергия. Индивидуалната непоносимост към храна, наркотици или външни фактори (прах, прашец) е пряко свързана с честотата на пристъпите на мигрена. Този факт се потвърждава от медицинско изследване, при което група от пациенти е изолирана от всичките им алергени в продължение на три месеца. Абсолютно във всички субекти, честотата на атаките намалява и болката стана по-малко интензивна и продължителна;

Liquid. Всеки, който страда от мигрена, особено, се нуждае от 1,5 литра чиста вода на ден. Това ще позволи биохимичните реакции в тялото да протичат правилно и отпадъците от тези реакции няма да се натрупват в тъканите и съдовете. Ако се занимавате със спорт или тежък физически труд, помислете за нарастващата нужда на тялото си за чиста вода. Не в чай, кафе или сок, а в чиста вода;

Медикаменти. Лекарства, които имат вазодилатиращ ефект (например, нитроглицерин, курантил и др.), Със сигурност ще задействат механизма на мигрена и ще предизвикат атака, така че внимателно прочетете поясненията на всички лекарства, преди да ги приемете;

Sleep. Един възрастен трябва да спи от 6 до 8 часа на ден, не по-малко. Да предположим, че сменяте работното си място и вместо обичайните 8 часа, сега само сън 5. Приспособяването към такъв график задължително ще бъде придружено от атаки срещу мигрена. Същото нещо може да се случи и с човек, който си отиде на почивка и реши да заспи преди обяд - много вероятно е вашият скибаризъм да се превърне в ужасно главоболие;

Емоционален стрес. Трудно е да си представите ежедневието без стрес, но можете да научите как да се отпуснете и да възстановите спокойствието. За хората с мигрена това е особено важно. По време на самия стрес, когато тялото е концентрирано, няма да има атака - ще ви изпревари няколко часа по-късно или на следващия ден. Следователно, след нервен шок или конфликт, полагайте всички усилия да се отървете от негативните и да се отървете от напрежението;

Спорт и дейности на открито. Целият ден в градината, първото фитнес тренировка, дълго пазаруване - и сега вече сте се сринали с мигрена атака. Една позната картина, нали? Ако не се движите много в живота, не бързайте да се заредите, но ако напротив, упражнявате редовно, поддържайте добрата работа и никога не забавяйте;

Времето. Атмосферните падания на налягането не могат да се нарекат най-популярните причини за мигрена - тези фактори влияят само на хора с нестабилен артериален натиск. Въпреки това, човек не се намесва и е вероятно да сте хипертензивни, страдащи от мигрена;

Околната среда. Други външни фактори могат да предизвикат атака: дълъг звук (строителство, производствена зала, рок концерт, футболен мач), силна миризма (парфюм, боя, лак, разтворител), мръсен въздух (пушек или прашна стая);

Хормони. Това е отговорът на въпроса защо мигрена така "обича" справедливия секс. По време на живота на женското тяло, под влияние на половите хормони, се появяват сериозни промени: момичето узрява, менструатира, забременява, ражда, изхранва и губи плодовитостта. И на всеки етап хормоните работят. Не е изненадващо, че почти всички жени, страдащи от мигрена, празнуват насилствените си нападения в навечерието на менструацията, в следродилния период и по време на менопаузата.

Как да се отървем от главоболие?

Е, най-накрая стигна до най-важното - ще кажете и избройте в главата си всички въпроси, които ви доведоха до тази страница:

Трябва ли да приемам болкоуспокояващи за мигрена?

Колко често можете да направите това?

И как да се отървете от гадене?

Дали хапчетата за главоболие са вредни?

Как се различават помежду си, с изключение на цената?

Кога да приемате лекарства: по време на аурата, след появата на болка или когато вече е невъзможно да издържите?

Или може би да вземете хапче за всеки случай, при първото предчувствие на атака?

Нека да разгледаме всичко в ред. Нека започнем с пълен списък на всички лекарства за мигрена и главоболие, посочвайки истинския им състав. Може да ви бъде голяма изненада, че за същото вещество може да бъдете таксувани 10 или повече пъти в аптека с вас. Също толкова важно е да се научите как да разграничавате таблетките, които са подходящи за лечение на мигрена, от напълно неподходящи, както и да оцените тежестта на възможните нежелани реакции.

Прости болкоуспокояващи

Официалната медицина нарича такива лекарства кратко съкращение на НСПВС - нестероидни противовъзпалителни средства, т.е. облекчаване на възпалението без помощта на хормони. По-долу ще дадем подробен списък на тези лекарства и дори ако не намерите в тях името на хапчетата си, прочетете техния състав - със сигурност има напълно познати термини.

Абсолютно всички НСПВС облекчават главоболието поради облекчаване на възпалението в съдовите стени. С други думи, тези лекарства премахват самата причина за болката, която е много добра. В някои таблетки обаче има допълнителни съставки, които имат успокояващ или антиспазмотичен ефект. Що се отнася до лечението на мигрена, ще разгледаме подробно.

И за начало, нека разделяме всички лекарства за главоболие в две големи групи:

Еднокомпонентни аналгетици

Обикновените еднокомпонентни аналгетици включват ацетилсалицилова киселина, ибупрофен, ацетаминофен, напроксен, кеторолак, кексокам, лорноксикам и диклофенак.

Към днешна дата в Русия са регистрирани следните наркотични вещества:

Ацетилсалицилова киселина (Аспирин, Upsarin). За лечение на мигрена, действителната доза е от 500 mg и по-висока, най-добрият вариант е да се пият две 500 mg таблетки наведнъж. Ефервесцентните таблетки са много по-подходящи, защото се абсорбират по-бързо, което е много важно при гадене. Аптеките могат да посрещнат така наречения сърдечен аспирин (тромботичен, аспирин кардио), който се предписва за профилактични цели на пациенти със смъртен инсулт и сърдечен удар, тъй като ацетилсалициловата киселина намалява кръвосъсирването. Бъдете внимателни: такъв аспирин не е абсолютно подходящ за лечение на мигрена, тя е твърде малка доза;

ацетаминофен (Парацетамол). Считахме, че парацетамолът е лек за висока температура при децата. Самият той е безопасен, но не е твърде ефективен, така че многокомпонентните аналгетици с добавяне на парацетамол са по-подходящи за лечение на мигрена. Чистият ацетаминофен се продава и под името Panadol, Tylenol, Efferalgan;

ибупрофен (Nurofen 200 mg, Nurofen forte 400 mg, Mig 200, Mig 400, Brufen, Advil). Той има аналгетичен, антипиретичен и противовъзпалителен ефект. Добре понасяни от пациентите, бързо облекчава главоболието. Когато мигрената се предписва в доза от 500 mg;

Метамизол натрий (Analgin 500 mg; Баралгин 500 mg). Не започнахме списъка с този най-популярен аналгетик, защото през последните няколко десетилетия той силно се дискредитира. Редовният прием на метамизол оказва негативно влияние върху състава на кръвта, черния дроб и бъбречните функции. В целия цивилизован свят, чистата субстанция не се освобождава в дозировка от 500 mg за дълго време, но само добавя 100-250 mg към състава на многокомпонентни болкоуспокояващи. В Русия пени Аналгин все още се произвежда с доза кон, съдържаща метамизол, която добре отстранява главоболието на мигрена, но причинява непоправима вреда на здравето, когато се използва редовно;

напроксен (Naproxen 250 mg, Bonifen 275 mg, Bonifen Forte 550 mg). За лечението на мигрена се използва както самостоятелно в дозировка от 500-750 mg, така и като част от комбинирани лекарства за главоболие. Често се използва и за борба с повтарящата се болка при жените;

диклофенак (Voltaren) - противовъзпалително вещество, успешно използвано за болки в гърба и ставите. Има много търговски наименования на диклофенак, а Волтарен, може би най-известният от тях. Таблетките диклофенак или волтарен прах се използват за облекчаване на острите главоболия и лечение на мигрена;

кеторолак (Кетанов, 10 mg);

лорноксикам (Ксефокам, Ксефокам Рапид) Кетанов и Ксефокам - най-мощните аналгетици, с които можете да отстраните дори пулсиращо зъбобол или спазми от чернодробна колика. Двете лекарства се използват широко при лечението на мигрена, а не само в хапчета, но също и под формата на инжекции.

Многокомпонентни аналгетици

Тези болкоуспокояващи могат да съдържат една или повече основни активни съставки (например метамизол натрий и парацетамол), както и едно или две допълнителни вещества (например кодеин, кофеин или фенобарбитал).

Известно е, че кофеинът има вазоконстрикторен ефект, който е много важен при мигрена. Кодеинът и фенобарбиталът успокояват нервната система и намаляват възбудимостта на мозъчната кора. Фенобарбиталът с високи дози преди това е използван за лечение на епилепсия и тази практика е изложила сериозните си странични ефекти и е регистрирала ефекта от пристрастяването. Имайте предвид, че кодеинът и фенобарбиталът са пристрастяващи, което означава, че таблетките с такива добавки не са подходящи за редовно лечение на мигрена.

Изброяваме най-популярните комбинирани лекарства за главоболие:

Citramon (парацетамол 180 mg + кофеин 30 mg + ацетилсалицилова киселина 240 mg). Същият състав има Askofen. Тези лекарства са подходящи за лечение на мигрена при пациенти, които нямат проблеми с високо кръвно налягане и съдови спазми. За да спрете атака, трябва да пиете най-малко 2 таблетки наведнъж;

Мигренол, Панадол екстра (парацетамол 500 mg + кофеин 65 mg). Тук имате ярък пример за изтегляне на пари от незнайни хора, страдащи от диво главоболие. Те идват в аптеката, където задължително се предлага специален лек за мигрена, който се нарича Migrenol, и, разбира се, струва няколкостотин. В действителност, Migrenol, Panadol Extra са десет хартия Парацетамол блистер и чаша кафе. И от мигрена тези лекарства помагат по-зле от Цитмон (също, между другото, десет рубла);

Pentalgin. Под тази марка се продават 4 лекарства, които са различни по състав и цел. Първите три са подходящи за облекчаване на болката при рядки (не повече от 2 пъти месечно) мигренозни атаки, а четвъртият има антиспазматичен ефект и е предназначен за елиминиране на колики, крампи, зъбни, мускулни, ставни и менструални болки:

Pentalgin N (натриев метамизол 300 mg + напроксен 100 mg + кофеин 50 mg + кодеин 8 mg + фенобарбитал 10 mg);

Pentalgin ICN (натриев метамизол 300 mg + парацетамол 300 mg + кофеин 50 mg + кодеин 8 mg + фенобарбитал 10 mg). Същият състав има препарати Sedal M и Sedalgin neo;

Pentalgin плюс (пропифеназон + парацетамол + кофеин + кодеин + фенобарбитал);

Pentalgin (парацетамол 300 mg + напроксен 100 mg + кофеин 50 mg + дротаверин 40 mg + фенирамин малеат 10 mg).

Кафетин (пропифеназон 210 mg + парацетамол 250 mg + кофеин 50 mg + кодеин 10 mg) е добър, тъй като не съдържа аналгин, но не е подходящ за постоянно лечение на мигрена поради кодеин;

Tempalgin (натриев метамизол 500 mg + триацетонамин 4 толуен сулфонат 20 mg). Това е всичко познато "зелени хапчета от главата". Всъщност, болката е добре облекчена благодарение на голяма доза аналгин и ненаркотичен успокоител;

Spazmalgon (Spazgan, взех метамизол натрий 500 mg + пипофенон 2 mg + фенпиривиум бромид 20 mg). Да се ​​използва това лекарство за лечение на мигрена постоянно е голяма грешка. Тя има напълно различна цел. Разбира се, 500 мг от Аналгин ще помрачи всякаква болка, но вече говорихме за неговата вреда. И другите компоненти на Spasmalgona имат антиспазматичен ефект, който по време на мигрена не е от значение, тъй като съдовете в мозъка са разширени и възпалени, но не компресирани. Нека да разрушим мита до края: Дроаверинът (No-spa) също е безполезен при мигрена. Той има изключително антиспазматичен ефект, а не противовъзпалителен ефект, но при мигрена не се наблюдават спазми;

Andipal (натриев метамизол 250 mg + дибазол 20 mg + папаверин 20 mg + фенобарбитал 20 mg). Много ефективно лекарство за облекчаване на главоболието при хора, страдащи от мигрена на фона на хипертония и повишена нервна възбудимост. Въпреки това, поради факта, че една таблетка Andipal съдържа само половин таблетка аналгин, за лечение на мигрена трябва да пиете две таблетки наведнъж, което е 40 mg фенобарбитал. В резултат на това пристрастяването е неизбежно.

Сега обсъждаме "пожар", методи на инжектиране за облекчаване на ужасно главоболие по време на мигрена. Те трябва да се прибягват до това, когато човек е взел абсолютно неподходящи хапчета, които не му помогнаха, пропуснаха скъпоценното време или когато смело издържаха болка, докато не се качи на стената. Разбира се, не можеш да направиш това, но ако се случи ситуацията, ще трябва да направят инжекция.

За интрамускулни инжекции у дома, най-често се използват следните аналгетици:

Баралгин - 2500 mg аналгин в 1 ампула. Еквивалентът на пет таблетки аналгин веднага се освобождава в кръвта. На етап, когато главоболието е непоносимо и придружено от гадене, това е най-добрият изход;

Ketorol - 30 mg кеторолак в 1 ампула. Той помага по-бързо и по-добре от Baralgin, прави по-малко вреда на здравето, но струва много по-скъпо и никога не е на разположение на спешните лекари. Ако имате тежка мигрена, по-добре е да си купите Ketorol в аптеката сами заедно с подходящите спринцовки и да я държите близо до себе си.

Ефективна и безболезнена алтернатива на инжекциите са ректалните супозитории. Тъй като големите съдове преминават през ректума, оттам болкоуспокояващите бързо навлизат в кръвта, заобикаляйки храносмилателния тракт, което е гадно.

Следните свещи се използват за лечение на мигрена:

Voltaren 50 и 100 mg (диклофенак);

Cefecone D (парацетамол);

Индометацин 50 и 100 mg.

Ако гаденето не е много силно и не е придружено от повръщане, има смисъл да вземате диклофенак в прах - пакетче Voltaren Rapid. Той много бързо се абсорбира в стомаха и не дразни лигавиците и затова не влошава гаденето.

В края на разговора за комбинираните болкоуспокояващи за лечението на мигрена, бих искал да преподавам по-подробно лекарствата, отпускани с рецепта. Такива таблетки не могат да бъдат закупени в аптеката само защото съдържат опасни вещества, които причиняват пристрастяване. Например, Zaldiar (трамадол 37,5 mg + парацетамол 325 mg). Парацетамолът е споменат по-горе, а трамадолът е полу-наркотично вещество, което активира ендорфиновите рецептори. С други думи, след като приемете трамадол, човек се чувства така, сякаш има много хормон в кръвта - ендорфин. Причината за болката продължава, но механизмите против болката се задействат в мозъка. Zaldiar се използва само за лечение на тежки неконтролирани форми на мигрена и само по предписание на лекар.

Специални мигрена аналгетици

Докато има мигрена, толкова много учени се опитват да намерят специално лекарство за лечение на тази мистериозна болест. Значителен процент от пациентите не могат да изберат анестетик сред наличните и популярни аналгетици - никакви хапчета просто не им помагат. Ето защо научният пробив в лечението на мигрена е само въпрос на време, а наскоро се случи.

През 1989 г. германската фармацевтична компания GlaxoSmithKline разработи първия специален антимигренозен наркотик - суматриптан. Той свива разширените съдове, блокира освобождаването на свързания с калцитонинг пептид и субстанция Р от края на тригеминалния нерв, като по този начин напълно спира мигрена. До този момент суматриптанът се счита за "златен стандарт" при лечението на мигрена - това лекарство радикално подобрява качеството на живот на повече от 70% от пациентите, които са го опитали сами.

триптани

Sumatriptan е първият член на семейството на антимигренозни лекарства. През последните 30 години това семейство е допълнено с няколко по-ефективни средства. Важно е да се разбере, че триптаните не облекчават никакво друго главоболие, освен това, причинено от мигрена. В същото време, никой друг тип лекарства не демонстрира такава висока ефикасност при лечението на мигрена като триптани.

Следните триптани се продават в руски аптеки:

Суматриптан и неговите генерични лекарства (лекарства със същата активна съставка):

Таблетки Emigran от 50 и 100 mg и под формата на спрей от 20 mg (една доза);

Амигренин 50 и 100 mg (Русия);

Sumamigren 50 и 100 mg (Полша);

Rapimed 50 и 100 mg (Исландия);

золмитриптан (Zomig 2.5 mg);

елетриптан (Relpax 40 mg);

нара (Namig 2,5 mg).

В сравнение с оригиналните лекарства, генеричните лекарства са до четири пъти по-евтини, освен това имат същата висока ефективност. В нашата страна Амигренин (генеричен наркотик на Суматриптан), който може да бъде закупен за средно 150-200 рубли, се радва на заслужена любов сред пациентите с мигрена.

Появата на триптаните на фармацевтичния пазар е спасение за милиони хора, страдащи от болезнени мигрени, при които има гадене и повръщане. Но, както често се случва в живота, всяко добро нещо има своите недостатъци. Триптата не са изключение. Тъй като те силно свиват възпалените съдове, някои хора просто не могат да приемат тези лекарства.

Важно: Триптата са строго противопоказани при пациенти с хронично повишено или слабо контролирано кръвно налягане, коронарна болест на сърцето, както и с миокарден инфаркт или инсулт.

Въпреки че триптата имат точков, селективен ефект върху съдовете на мозъка, ефектът им върху сърцето и периферните съдове не може да бъде напълно дисконтиран. Поради това лекарите не предписват лечение на мигрена с триптани на сравнително здрави и млади пациенти, които изпитват болки в сърцето по време на интензивно физическо натоварване или усещане за оловна тежест в краката. Разширените вени и тромбофлебитът в историята също са фактори, които не са в полза на триптаните.

Ако имате мигрена с аура, е много важно да изберете подходящия момент за приемане на триптан. По време на аурата, съдовете на мозъка са стеснени и началото на болката сигнализира за тяхното разширяване и възпаление. Ето защо в никакъв случай не трябва да вземете хапче на етапа на аурата, за да получите болка. Така че не я настигате, а само удължавате аурата и увеличавате мъката си по време на атаката.

По-добре е да започнете лечението на мигрена със Sumatriptan или Zomig, след консултация с лекар и основен преглед, включително електрокардиограма. Разбира се, в аптеката тези лекарства ще ви се продават без рецепта, но не бързайте да отидете там без да посещавате лекар. Фактът, че триптаните се продават в 2 или 3 таблетки в една опаковка, показва, че предозиране или злоупотреба с тежки негативни последици.

Важно: Триптата не могат да лекуват редки тежки форми на мигрена с аура - хемиплагична и базиларна мигрена. Освен това тези лекарства са противопоказани при деца под 18-годишна възраст, бременни и кърмещи жени.

Обикновено триптаните се понасят добре, само понякога пациентите наблюдават усещане за обхождане, студени тръпки и стягане в гърдите. Тридесетте години практика на лечение на мигрена с триптани прави безопасно да се говори за тяхната безопасност и висока ефикасност. Ето защо, ако нямате противопоказания, няма какво да се страхувате - можете безопасно да пристъпите към лечение.

Деривати на ерготамин

Има и друг, по-стар клас специални антимигрени аналгетици - ерготаминови производни. Те, за разлика от триптата, са само тесни съдове и, много силно и бързо, могат да бъдат опасни, особено при големи дози. В повечето чужди държави тези лекарства не се предписват постоянно за лечение на мигрена. Ерготаминови производни се считат само за резервни вещества за облекчаване на тежки пристъпи, когато не работят други методи.

Например лекарството Дихидроерготамин в ампули присъства в арсенала на западните лекари в случай на спешна помощ на пациент с мигренозен статус (т.е. страда от главоболие в продължение на няколко дни без ефекта на конвенционалните аналгетици). Не можете да купите дихидроерготамин в аптека без рецепта, но можете да си купите комбинирани болкоуспокояващи таблетки с ниско съдържание на ерготамин.

Три такива аналгетици са регистрирани в Русия:

Nomigren (ерготамин тартарат 0,75 mg + кофеин 80 mg + пропифеназон 200 mg + камилофин хлорид 25 mg + меклоксамин цитрат, 20 mg). Ерготаминът свива кръвоносните съдове, кофеинът тонизира стените им и ускорява усвояването на таблетките, профеназонът има аналгетичен ефект, а меклоксаминът неутрализира гаденето;

Syncapton (ерготамин тартарат 1 mg + кофеин 100 mg + дименхидринат 25 mg);

Кофетамин (ерготамин тартарат 1 mg + кофеин 100 mg).

Но според мнението на пациентите две таблетки Nomigren дават възможност да се спре мигрена с приблизително същата скорост и ефективност като една таблетка Zomig. Ако обаче сравнявате тези лекарства по отношение на безопасността, триптанът е за предпочитане. И все пак е необходимо да се има предвид, че съвместното приемане на ерготаминови производни и триптани е категорично противопоказано, тъй като води до критично стесняване на мозъчните съдове!

Важно: Ако приемате Nomigrene или някоя друга комбинация от аналгетик с добавяне на ерготамин, можете да използвате триптаните не по-рано от 24 часа!

Ерготаминови производни имат широк спектър от противопоказания:

Заболявания на периферните кръвоносни съдове;

Как да се справяме с гадене по време на мигрена?

Мигрена атака почти винаги е придружена от гадене, а понякога и повторно повръщане. Не само това е много неприятно, но и пречи на навременното усвояване на взетите болкоуспокояващи. Ако сте взели хапче и след това ви е повръщала, можете да приемете, че изобщо не сте приемали лекарството. Следователно, веднага щом почувствате приближаващо гадене, веднага вземете антимеметици (Reglan, Raglan), можете да направите едновременно с аналгетик.

Въпреки това, дори в самото начало на мигрена, когато е твърде рано да се говори за гадене и пулсираща болка, стомахът не функционира правилно, а не в пълна сила, а храната, която яде предишния ден, се забавя. Същата съдба вероятно ще изчака анестезията, която сте взели. Той ще лежи там и ще корозира лигавицата, допълнително предизвиквайки гадене. За да избегнете това, вземете Motilium Pill - лекарство за преяждане, което съдържа комплекс от стомашни ензими, които ускоряват храносмилателния процес.

Как да изберем лекарство за мигрена?

От горното разнообразие от болкоуспокояващи не е изненадващо да се объркате: какъв вид хапчета да изберете и къде да започнете лечение за мигрена? Най-последователният подход ще бъде - да започнем, така да се каже, с най-малкото зло, постепенно да се движим към най-голямото и само ако обикновените аналгетици не помагат. Важно е да изберете подходяща доза, в противен случай ще пиете още 2 хапчета в час, след още няколко часа още две, в крайна сметка те няма да работят по този начин, защото моментът е пропуснат и вие некоректно пишете лекарството като "неефективно средство за мигрена".

Аспиринът от всички обикновени НСПВС най-добре облекчава главоболието, причинено от мигрена. Навременното приемане на 1000 mg аспирин е сравнимо по отношение на ефективността на триптаните, но много по-достъпно. Все пак, не забравяйте корозивния ефект, който ацетилсалициловата киселина има върху стомаха. Поради това, минус лечението на мигрена с аспирин е противопоказано при пациенти с гастрит и пептична язва.

Както споменахме по-горе, в Европа е обявено истинско преследване на комбинираните аналгетици, дължащи се на вредни добавки за пристрастяване (кодеин, фенобарбитал). Ето защо, ако главоболието е тежко, човек трябва да се задоволи с обикновения аспирин.

Предприемчивите хора излязоха със специален "антимигренозен коктейл", състоящ се от прости и достъпни съставки:

Чаша вода с разтворени 1000 mg ефервесцентен аспирин;

Чаша прясно направено сладко черно кафе или буркан от кола;

Как действа? Първо, приемате голяма доза аспирин в бързо абсорбирана форма. На второ място, осигурявате на тялото флуид и глюкоза, а това запълва стомаха и успокоява мозъка. Трето, получавате част от стомашните ензими, които спомагат за смилането на съдържанието на стомаха възможно най-бързо и го избутат в червата, където аспиринът ще се абсорбира. Този "коктейл" наистина работи! Опитайте, а ако имате язва или гастрит, заместете аспирин с налгезин или напроксен в дозировка 500-750 mg.

Триптаните са вашето лекарство от първа линия при наличието на язва на стомаха или дуоденална язва, както и при обостряне на гастрит или при условие, че Аспирин не действа 45 минути след приема. В този случай започнете да приемате триптани веднага в самото начало на следващите атаки. Още веднъж си спомняме: за лечението на мигрена триптаните трябва да получат разрешение от лекар!

Еднокомпонентни аналгетици (ибупрофен, аналгин, парацетамол, диклофенак) не трябва да се използват в чиста форма, особено аналгин. Опитайте се да проверите сами ефекта на ибупрофен (600-800 mg) или кеторолак (20 mg), може би това ще бъде достатъчно, за да се освободите бързо и напълно от главоболие по време на атака. Но парацетамол и диклофенак едва ли могат да бъдат сравнени с аспирин в ефективността при лечението на мигрена. Въпреки, както знаете, всеки човек е индивидуален.

Комбинираните аналгетици (Citramon, Pentalgin) се използват много по-често за облекчаване на мигренозните атаки и са по-добри, но не забравяйте, че говорихме за вредни добавки и пристрастеност. Формулировки, съдържащи кодеин и фенобарбитал, могат да се използват само за лечение на лека мигрена с 2-3 пристъпа на месец.

Избраното лекарство за мигрена може да се счита за ефективно, ако:

Той напълно облекчава главоболието не по-късно от 4 часа след поглъщането;

През първите 2 часа преминават гадене и фотофобия, а болката преминава от пулсиращо до скучно и постепенно намалява;

Той ви помага да спрете атаката винаги или почти винаги;

Главоболието не се възобновява на следващия ден;

Не е нужно да повтаряте приема на лекарството или да добавите друг по време на атаката.

Как да вземаме болкоуспокояващи за мигрена?

Не, не става дума стриктно да следвате инструкциите, да не дъвчете таблетите, които не са предназначени за това, и да ги изпивате с достатъчно вода. Това е разбираемо. При лечението на мигрена, може би най-важното е времето на приемане на лекарството, а не неговия състав. Всяко обезболяващо, просто или комбинирано, обикновено или специално, може да спре силното главоболие, независимо от причината. Въпреки това, с мигрена, имате няколко минути, за да му дадете тази възможност.

Разширението и възпалението на мозъчните съдове е единствената причина за главоболие само през първите 40-120 минути от началото на атаката (в зависимост от това колко бързо нараства болката). По този начин, ако успяхте да приемате болкоуспокояващи през първите два часа, имате възможност да спрете атаката. В противен случай шансът е пропуснат.

Когато гадене, страх от ярка светлина и непоносимост към силните звуци се свързват с пулсиращото главоболие, това показва, че болковите импулси вече са преминали през влакната на тригеминалния нерв и са достигнали до мозъчната кора. Увеличават се механизмите на болката, което е много трудно за аналгетиците да спрат, особено като се има предвид безсмислието на оралното приложение.

Важно: Твърде късно, приеманите болкоуспокояващи, независимо от вида и състава им, няма да ви помогнат да се отървете от мигренозно главоболие, но ще получите всички негативни ефекти и странични ефекти. Не превишавайте дозата и не повтаряйте приемането на всеки час, надявайки се за облекчение. Ако мигрена е придружена от повторно повръщане, няма смисъл да се приемат хапчета - само инжекции.

Комбинираните аналгетици са по-склонни да ви помогнат, когато се пропусне оптималното време за приемане, но това е само защото успокояващите добавки съдържат смущава чувствителността на мозъчната кора и вече не се борят с причината, а с ефекта. Тъй като концентрацията на кодеин и фенобарбитал в такива препарати е недостатъчна, успехът не е гарантиран. Но неконтролираното лечение на мигрена с комбинирани аналгетици определено води до появата на зависимост от тях. Приемането на лекарства с добавянето на фенобарбитал или кодеин се препоръчва не повече от два пъти месечно.

Неадекватният болкоуспокоител обикновено се превръща в причината, че човек страда от ужасно главоболие през целия ден и в крайна сметка причинява линейка. Лекарите му инжектираха интрамускулно с Баралгин, Димедрол, понякога дори Релания, в резултат на което изтощеният пациент бързо заспива. Опитайте се да не се доближавате до това състояние: първо, това е опасно за здравето и второ, води до увеличаване на пристъпите на мигрена в бъдеще.

Важно: Не можете да издържате на ужасно главоболие и да откажете да приемате болкоуспокояващи, отнасящи се до тяхното увреждане. Колкото по-дълги и по-болезнени ще бъдат нападенията, толкова по-често ще се повтарят.

Разбира се, не можете да направите нищо и просто го издържате: в мозъка има защитни механизми против болката, които изключват болката, когато престанат да ви тревожат като домакин и да станат заплаха за самия орган. След максимум 72 часа, в кръвта се натрупва огромна концентрация на хормона серотонин и синдромът на болката ще бъде премахнат.

Резервите на мозъка обаче не са безкраен - той не може да произвежда непрекъснато серотинин в диви количества и покачването неизбежно ще бъде последвано от спад. И ниското ниво на този хормон в кръвта причинява на човек да изпита силна болка по някаква причина, дори и най-малката. С други думи, прагът на болката е намален, а при мигрена това е бедствие.

Болкоуспокояващи: помощ или вреда?

Абсолютно всички аналгетици за облекчаване на болката и възпаленията разстройват синтеза на ензима циклооксигеназа. Но този ензим не само участва в развитието на възпаление, но също така присъства в лигавицата на здравия стомах. Дефицитът на циклооксигеназата води до изтъняване и улцерация на лигавицата, така че злоупотребата с НСПВС е запълнена с развитието на гастрит и язви. Тези лекарства оказват лошо въздействие върху работата на черния дроб и бъбреците, тъй като те се елиминират от организма чрез един от тези органи или дори и двете.

Втората отрицателна точка е физиологичната зависимост. Тялото свикна с факта, че малко нещо се разболява от него, "добра таблетка" се появява от нищото и елиминира възпалението. Той иска да прави все по-малко и по-малко, и все повече и повече да получават такива хапчета. В резултат на това, ако по-рано можете да се отървете от мигрена с 500 mg аспирин, сега само 1500 mg помощ. Броят на наркотиците се увеличава, следователно, нежеланите реакции се увеличават. Има порочен кръг, понякога е толкова трудно да се измъкнем, колкото да се откажем от наркотиците.

В медицината има специален термин, който се отнася до наркотиците, причинени от главоболие - abuzusnaya (от английския език "Abuse" - злоупотреба). Веднага щом човек с такъв проблем намали концентрацията на аналгетици в кръвта, възниква болка, просто като реакция на факта, че не е взел хапче във времето. Той продължава за пристрастяването си и продължава да увеличава употребата на болкоуспокояващи, докато не стигне до хоспитализация с диагноза остра лекарствена отравяния.

Важно: Според СЗО 1 от 50 жители на планетата страда от главоболие, а жените стават жертва на наркотична зависимост пет пъти по-често от мъжете.

Почти всички хора, които отдавна и редовно прибягват до лечението на мигрена с аналгетици, също развиват силна психологическа зависимост от хапчетата. Винаги се страхуват от припадъци, носят куп кутии и блистери с тях, отнемат голяма част от доходите си от лекарства, вземат хапчета точно така, "за да предотвратят болката". Познавате ли себе си в това описание? Моля, опитайте се да останете!

Можете да приемате болкоуспокояващи не повече от два пъти седмично. По време на мигрена атака, тя трябва да бъде направена навреме и строго в терапевтична (не подценявана!) Доза. Не можете да повторите приемането по-рано, отколкото е посочено в инструкциите, да пиете повече хапчета на ден, отколкото препоръчвате, или да пиете други хапчета, ръководено от факта, че не сте превишили дозата на всяко отделно лекарство. Те ще ви отровиха заедно и болката няма да бъде отстранена, ако те не могат да го направят незабавно.

Важно: Съгласно международните медицински стандарти, без риск от развиване на пристрастяване, еднокомпонентни аналгетици могат да се приемат не повече от 15 дни в месеца и комбинирани, полунаркотични и триптани - не повече от 10 дни в месеца.

Това е всичко, разбира се, чудесно - казвате - но какво, ако боли ?! И нищо не помага? А пристъпите само се увеличават? В следващата глава ще се опитаме да отговорим на тези въпроси.

Как да се намали честотата на мигрена атаки?

Успешното разрешаване на този проблем е еднакво зависимо от Вас и Вашия лекар. Какво лично можете да направите, за да накарате мигренозните атаки да станат по-редки и по-малко болезнени? В самото начало на нашия разговор дискутирахме задействащите - външни и вътрешни фактори, които предизвикват появата на гърчове. Жалко е, но невропатолозите заявяват, че почти нито един от пациентите с мигрена не държи дневник на съветите си и не се опитва да идентифицира собствените си задействания. Всеки казва нещо като "имам проблеми, когато съм нервен" или "просто не съм заспал достатъчно", но не правят нищо, за да се предпазят от тези рискове!

Опитайте се да спрете да говорите на принципа "не сме, животът е." Вие сте напълно в състояние да организирате правилния начин на работа и почивка, да се научите да се отпуснете след стреса, да внушите в себе си любов към светлина, здравословна храна, спорт и активен начин на живот. Ако атаките предизвикват външни фактори (продължителни силни звуци, замърсен въздух, алергени), просто ги елиминирайте от живота си. Е, ако дори най-внимателното отношение към себе си все още не ви позволява да намалите честотата на мигренозните атаки, е време да се консултирате с лекар за сериозно лечение.

След прегледа ще Ви бъде предписан курс на приемане на специални лекарства, насочени към намаляване на чувствителността на мозъчните съдове. Те не облекчават главоболието, но предотвратяват появата му. Всяко лице с тежка мигрена се препоръчва веднъж на 2-3 години да претърпи такива профилактични курсове на лечение, които обикновено траят 3-6 месеца.

Не забравяйте да отидете на лекар, ако:

Всеки месец имате 3 или повече мигрена, а в интервалите между тях имате фон, натискане на главоболие;

Вие сте принудени да превишите препоръчителната дозировка и честота на приемане на аналгетици, защото те са загубили своята ефективност и вашата мигрена е извън контрола.

За да се намали честотата на пристъпите на мигрена, се използват лекарства от различни класове:

Антипилептични лекарства - Топамакс в дози до 100 mg, валпроева киселина (Depakine), габапентин (Neurontin, Tebantin). Тези лекарства намаляват възбудимостта на мозъка, така че задействанията не са толкова лесно и бързо да причинят мигрена атака;

антидепресанти - лекарства, които повишават концентрацията на серотонин и норадреналинови хормони в кръвта, например, венлафаксин (Velafax, Efevelon, Venlaksin), пароксетин (Paxil, Rexetin, Tsipramil) и трицикличен антидепресант Амитриптилин. Всички те са насочени към засилване на анти-болката защита на мозъка. Използва се в минимални терапевтични дози;

Бета-блокери - Пропранолол, Anaprilin, Obzidan, използвани за понижаване на кръвното налягане. Такива лекарства също забавят сърдечния ритъм, така че те се предписват за лечение на мигрена само за тези, чието налягане почти винаги се поддържа на 120/80, а пулсът е стабилен;

Блокери на калциевите канали - Верапамил и нимодипин (Nimotop) се използват за мигрена. За понижаване на кръвното налягане са необходими доста високи дози от тези лекарства, но като цяло стабилизират съдовия тонус;

Лекарства, които подобряват церебралното кръвообращение - например, Vasobral в капки и таблетки. При лечението на мигрена, тя има умерена ефикасност, но е напълно безопасна и подхожда почти на всички;

Магнезиеви препарати - да укрепва кръвоносните съдове и да поддържа сърцето.

Атаката започва: какво да правим?

Нека да обобщим нашия разговор за лечението на мигрена, да съберем цял арсенал и да изготвим ясен план за действие, за да не загубим нито един скъп момент, когато нападението отново дойде върху теб.

Така че, ако започне главоболието:

Незабавно се прибирайте вкъщи, отпуснете се от работа;

Вземете топъл душ, използвайте ароматни масла, които ви помагат да се справите с болката (лавандула, пачули, бергамот);

Направете чаша сладък чай или кафе, разтваряйте 2 ефервесцентни таблетки от аспирин в чаша, изяждайте нещо светло, ако не сте яли дълго време, вземете Motilium таблетки и ако сте болни, тогава Cerukal;

Затворете стаята, затворете завесите, легнете под капаците, отпуснете се и се опитайте да спя;

Ако след 45-60 минути болката не започне да се отдръпва, използвайте температурен контраст: поставете студена мокра кърпа на челото или под шията и спуснете краката си в басейн с гореща вода. Помолете някого от семейството да ви даде масаж или можете да прибягвате до акупресура, чиито схеми са лесни за намиране в мрежата;

След 2 часа, ако синдромът на болката все още не е намалял, вземете триптан или комбинация от аналгетици със седативен компонент;

Ако след 2 часа след това нападението не се спре, започна да повръща, да не приемате повече хапчета - да се обадите на линейка или да инжектирате Baralgin / Ketorolac у дома, ако има такава възможност.

Кога да се обадите на линейка?

Има ситуации, когато трябва да се обадите на линейка. Въпреки че мигрена не е опасна болест, в много редки случаи тя приема застрашителни форми и може да доведе до сериозни усложнения. Прочетете внимателно следния списък: дори ако сте свикнали да се справяте сами с гърчове, някои отклонения от обичайния сценарий би трябвало да ви накарат веднага да вземете слушалката.

Обадете се на линейка, ако:

Атаката продължава повече от три дни, т.е. имате така наречения "статус на мигрена", резултатът от който, особено в зряла възраст, може да се превърне в удар;

Имате множество повръщане, диария и дехидратация;

Мигрената аура продължава повече от 1 час;

Увредено виждане, реч, докосване и мирис се запазват в цялата атака, а не само пред нея;

Преди това, мигрена ви никога не е била придружена от аура, но сега тя изведнъж се появи;

Имате силни замайване, почерняване в очите, изкривяване на очертанията на предмети, пълна слепота, загуба на съзнание, дезориентация в космоса;

Курсът на мигрена се промени драматично и през последната седмица имаш втори или трети припадък;

Вие сте на повече от 55 години, сте имали мигрена дълго време и изведнъж отново имате силно главоболие, подобно на мигрена.

Надяваме се, че днес успяхме да отговорим на всички ваши въпроси за мигрена, да помогнем да спечелим надежда и да предложим начини да поемем контрол над това коварно и загадъчно заболяване. Внимавайте и бъдете здрави!

В Допълнение, Прочетете За Съдове

Разширени вени на хранопровода: причини и лечение, възможно кървене

От тази статия ще научите: какво представляват разширените вени на хранопровода, какви причини могат да доведат до появата на тази патология.

Подобрявайте MCHC при кръвните тестове

Състоянието на главното тяло течност - кръв - най-важният показател за човешкото здраве. Кръвта е вид проводник на хранителни вещества и кислород във всички тъканни структури, осигуряващи тяхното нормално функциониране.

Очите бяха кръвожадни

Кръвта на очите (подконуникален кръвоизлив) е кръвоизлив в предната част на очната ябълка. Това може да доведе до зачервяване на окото или дори до натрупване на кръв в предната част между прозрачната роговица и цветния ирис.

Трофични язви на долните крайници

Трофична язва е заболяване, характеризиращо се с образуване на дефекти в кожата или лигавицата, което се случва след отхвърлянето на некротична тъкан и се характеризира с бавен курс, малка тенденция към зарастване и склонност към повторение.

При ЕКГ, признаци на левокамерна хипертрофия: транскрипция

Хипертрофията не е болест, а синдром, т.е. това е началото на неизправност на сърцето. Това е процес, който води до увеличаване на размера на сърцето.

Формолова проба

Принцип. Добавянето на формалдехид към серума или плазмата се придружава от повишаване на глобулините и особено на образуването на фибриногенен гел.Методология със серум. 0,1 ml от 40% разтвор на неутрален формалдехид се прибавя към 1 ml серум и след това сместа се разклаща добре, като се наблюдава нейната консистенция.